BLOG

Jak prawidłowo dbać o lakier samochodowy?

Niezależnie od pory roku, na powłokę lakierniczą naszych samochodów działa wiele niekorzystnych czynników. Są to m.in. promienie UV, kamienie uderzające o nadwozie, a także sól sypana na drogi w okresie zimowym. Jak uchronić się przed ich destrukcyjnym działaniem i na długo zachować lakier w dobrym stanie?

Regularnie usuwaj zabrudzenia

Pierwszym krokiem w trosce o powłokę auta jest regularne oczyszczenie jej z zabrudzeń takich jak kurz oraz zaschnięty brud. Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny, z czasem może bowiem wnikać w warstwę lakierniczą i przyczyniać się do powstawania mikrouszkodzeń. Najlepiej do tego typu czynności stosować szampony przeznaczone stricte do mycia samochodów, a po ich użyciu przecierać karoserię szmatką z mikrofibry, jednocześnie dokładnie analizując stan powłoki.

Nałóż ochronny wosk

Wosk ma za zadanie chronić lakier przed destrukcyjnym działaniem czynników atmosferycznych, a najlepiej sprawdza się ten nakładany ręcznie oraz polerowany. Proces nakładania najlepiej przeprowadzać w temperaturze od 15 do 25oC, rozpoczynając od dachu i rozprowadzając preparat za pomocą bawełnianej ściereczki. Kolejnym etapem jest polerowanie, które zazwyczaj wykonuje się szmatkami z flaneli. Z usług woskowania można skorzystać również w naszym punkcie autodetailingu w Warszawie, w którym na samochody nakładamy twardy preparat na bazie carnauby. Substancja ta jest najtwardszym woskiem naturalnym, dzięki czemu gwarantuje znakomity efekt zabezpieczający.

Skorzystaj z folii ochronnych

Najpewniejszym i najbardziej niezawodnym sposobem na zabezpieczenie lakieru samochodowego są folie ochronne, które gwarantują ochronę nawet przez 10 lat. Zabezpieczają nie tylko przed otarciami, zarysowaniami, zadrapaniami, promieniami UV czy chemią, na które narażamy się w efekcie regularnej eksploatacji auta, ale także poprawiają ogólny wygląd lakieru dzięki temu, że pogłębiają jego kolor. W zależności od naszych możliwości finansowych, taki zabieg można wykonać zarówno na części samochodu, jak i na całym nadwoziu.

Dbanie o powłokę lakierniczą samochodu to nie tylko kwestia jego wyglądu tu i teraz, ale również sposób na utrzymanie wyższej wartości pojazdu, szczególnie, gdy w przyszłości będziemy planowali jego sprzedaż.  

Wróć do bloga