BLOG

Usuwanie rys z auta krok po kroku

Chwila nieuwagi, roztargnienie, pech i… zadrapnie na aucie gotowe. Nie należy załamywać wtedy rąk, ale zastanowić się co zrobić, aby naprawić tę szkodę. Rysa na samochodzie to problem, z którym w większości przypadków można poradzić sobie samodzielnie. Jednak niekiedy nieoceniona okazuje się pomoc fachowców. W jaki sposób można usunąć rysy z powierzchni auta?

Dlaczego należy likwidować zadrapania lakieru?

Oczywiście rysy i zatarcia lakieru nie wyglądają dobrze. Te mało estetyczne defekty rzucają się w oczy i irytują. Ponadto samochód z wszelkiego rodzaju otarciami traci na wartości, co można wyjątkowo dotkliwie odczuć podczas próby jego sprzedaży. Należy też pamiętać, że rysy sprzyjają powstawaniu korozji, która powoduje poważne zniszczenia karoserii.

Rysy na samochodzie – jak je usunąć?

Pierwszym krokiem jest rzetelna ocena stanu rzeczy. Trzeba określić, czy rysy są płytkie, czy niestety stanowią głębsze zadrapanie. Uzależnione jest od tego, czy szkodę będzie można naprawić we własnym garażu.

Usuwanie rys zaczyna się od bardzo dokładnego mycia samochodu. Najlepiej wykorzystywać do tego profesjonale środki, których używa się w myjniach samochodowych. Zapewnia to, że karoseria będzie oczyszczona z zabrudzeń, ale przede wszystkim z innych substancji, na przykład ze środków nabłyszczających. Te mogłyby wchodzić w niepożądaną reakcję z preparatami do usuwania zadrapań, co zmniejszyłoby ich skuteczność. Powierzchnia lakieru musi być również starannie odtłuszczona oraz wysuszona.

W dalszej kolejności nakłada się na rysę wybrany preparat. Może być to emulsja do lakieru, marker albo pasta. Wcieranie środka w miejsca, gdzie powstało zadrapanie, powinno usunąć lub znacznie zmniejszyć jej widoczność. Niekiedy jednak rysy są na tyle głębokie, że nie sposób pozbyć się ich na własną rękę. W najgorszym przypadku konieczne będą odwiedziny u lakiernika. Zazwyczaj jednak udaje się jednak wyeliminować zadrapania dzięki zastosowaniu specjalistycznych środków, które są nakładane za pomocą maszyn polerskich. Efektem jest całkowite usunięcie rysy z auta i powrót samochodu do wyglądu, sprzed powstania szkody.

 

 

Wróć do bloga