BLOG

Zmiana koloru auta - metody

Powody zmiany koloru auta mogą być różne. To nie tylko chęć poprawy wyglądu pojazdu, ale także wyróżnienia się na tle innych aut. Zmiana koloru może być podyktowana chęcią reklamy firmy lub ochroną karoserii przed oddziaływaniem szkodliwych czynników. Jak się okazuje sposobów na zmianę koloru auta jest kilka. Różnią się one zasadniczo. Zarówno jeśli chodzi o samą technikę wykonania, jak i koszty. Wśród najbardziej popularnych metod zmiany koloru samochodu możemy wymienić:

  • Powtórne lakierowanie auta
  • Oklejenie auta folią
  • Pokrycie auta natryskową gumą

Aby dokonać właściwego wyboru warto poznać bliżej każdą z tych metod.

Jak wygląda ponowne lakierowanie auta?

Powtórne lakierowanie pojazdu jest najprostszą metodą na zmianę jego koloru. W tym celu należy udać się do zakładu lakierniczego. Tam lakiernik oceni najpierw stan karoserii pojazdu. Jeśli zajdzie taka konieczność dokona niezbędnych napraw, które mają na celu przygotowanie karoserii do pokrycia nową powłoką lakieru. Podstawową wadą powtórnego lakierowania jest jego koszt. W przypadku lakierowania całej karoserii może on sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Kwota ta będzie dużo niższa jeśli zdecydujemy się na lakierowanie pojedynczych elementów karoserii. Z drugiej strony lakierowanie wybranych elementów niesie za sobą ryzyko uzyskania różnych odcieni tego samego koloru, co nie będzie działać na korzyść auta. Jest jeszcze jedna wada takiego rozwiązania. Otóż przy ewentualnej sprzedaży pojazdu powtórne lakierowanie może wzbudzić podejrzenia potencjalnego nabywcy. Pomiar grubości lakieru z pewnością wykaże dwukrotnie wyższą wartość co będzie oznaczać, że lakier w pojeździe nie jest oryginalny. Nie działa to na korzyść sprzedającego i ceny sprzedaży pojazdu.

Jak przebiega oklejanie samochodu folią?

Kolejnym sposobem na zmianę koloru auta jest oklejenie go folią. Wybór tej metody daje w zasadzie nieograniczone możliwości kolorystyczne. Przed nałożeniem folii konieczne jest wykonanie poprawek lakierniczych na starej powłoce lakieru. Ponadto należy usunąć wszelkie ślady rdzy oraz oczyścić karoserię z zaschniętej smoły czy asfaltu. Folia musi być nakładana na czysty, wolny od zabrudzeń i tłustych plam lakier. Oprócz efektownego wyglądu folia dodatkowo chroni auto przed zarysowaniami, uderzeniami kamieni spod kół oraz negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Kolejnym atutem, jakie daje oklejanie samochodu folią, jest możliwość jej łatwego usunięcia. W momencie sprzedaży auta nowy nabywca może zażyczyć sobie pojazdu z oryginalnym lakierem. Doprowadzenie auta do takiego stanu nie będzie problemem. Oklejanie folią najlepiej zlecić specjalistom. Użytkując samochód oklejony folią należy unikać myjni mechanicznych, gdyż mogą uszkodzić powłokę folii. Najlepiej myć samochód ręcznie. Zalecane jest również używane specjalnych preparatów do pielęgnacji.

Na czym polega natryskiwanie gumą?

Alternatywą dla oklejania folią jest natryskiwanie na powierzchnię karoserii gumowej powłoki. Stosując tą metodę znacznie łatwiej pokryć elementy o nieregularnych kształtach. Natryskiwana guma wypełnia również wszelkie ubytki w lakierze. Guma ma dosyć grubą powłokę, która dobrze chroni przed uszkodzeniami. Przed nanoszeniem powłoki powierzchnia lakieru musi zostać dokładnie oczyszczona. Problem pojawia się w przypadku aut, których lakier był pokrywany woskiem lub innym środkiem ochronnym. Może to utrudniać przywieranie gumy. W takiej sytuacji karoserię należy najpierw odtłuścić i oczyścić glinką.

Zmiana koloru auta to dobry pomysł na zwiększenie ochrony karoserii i nadanie jej zupełnie nowego wyglądu. Niewątpliwie każda z metod ma swoje zalety. Jednakże aby uzyskać oczekiwane efekty należy powierzyć zadanie zmiany koloru firmie, która posiada odpowiednie kompetencje, sprzęt oraz doświadczenie.

Wróć do bloga